Vyzkoušejte si práci Datového analytika
Případová studie s praktickým úkolem
V posledních měsících nám přichází stále více žádostí o stáže a spolupráci v oblasti webové a datové analytiky.
A velmi často dostáváme stejnou otázku:
„Co vlastně dělá datový analytik? Mohu si tu práci nějak vyzkoušet? Co přesně děláte pro klienty?“
Rozhodli jsme se proto připravit pro všechny zájemce malou ukázkový dataset a případovou studii, která vám umožní nahlédnout do toho, jak práce analytika u nás v Digitálních architektech skutečně vypadá.
Jak vypadá práce datového analytika v praxi
Datový analytik u nás nepracuje jen s tabulkami. Je to člověk, který propojuje data, marketing a byznys. Naším cílem není sbírat data pro data, ale nacházet v nich informační poklad, který firmám pomáhají růst. Na základě těchto pokladů (zjištění), pak naši klienti optimalizují své projekty a byznysy a zlepšují svojí efektivitu. Běžný datový projekt může mimo jiné zahrnovat:
- čištění a sjednocování dat z různých zdrojů (např. GA4, reklamní systémy, CRM),
- klasiku datové analytiky – příprava a převod datumů na správné formáty,
- analytickou práci s BigQuery a SQL,
- vytváření přehledných dashboardů v Looker Studiu nebo Power BI,
- interpretaci výsledků pro marketingové a obchodní týmy,
- návrh optimalizací a doporučení na základě dat.
Připravili jsme pro vás ukázku — zkuste si to sami!
Chcete si zkusit, jaké to je být datovým analytikem? Připravili jsme pro vás dataset a případovou studii, která vychází z našich reálných projektů. Analýzám a datovým exploracím podobného typu se věnujeme třeba v projektech OchutnejOřech.cz či Super zoo.
Pokud se rozhodnete si případovou studii zpracovat vaším úkolem bude:
- pochopit strukturu dat,
- identifikovat klíčové metriky,
- odhalit zajímavé vzorce a souvislosti pomocí doporučených analýz,
- a navrhnout, jak by se podle nich dala optimalizovat výkonnost projektu.
Co vám případová studie ukáže
Díky této studii zjistíte, že práce analytika není jen o číslech. Je to hlavně o přemýšlení, logice a schopnosti vysvětlit data srozumitelně i lidem, kteří nejsou analytici. Technické znalosti jsou též důležité, ale ty jdou většinou naučit. V lidech hledáme především talent pro tuto problematiku, schopnost navnímat se na popsaný problém, chuť se učit a pracovat samostatně. To vše si v případové studii vyzkoušíte.
Získáte lepší představu o tom, jak přistupujeme k projektům, jak přemýšlíme nad klientskými daty a jak se u nás propojuje technická a byznysová stránka analytiky.
Ukažte nám, co je ve vás! aneb zadání úkolu
Zadání případové studie – v zadání naleznete popis jednotlivých úkolů a doporučené nástroje.
Data pro vypracování naleznete – v datasetu jsou transakce klienta za posledních několik let. Na základě nich vypracujte úkoly ze zadání.
Chcete si o tom popovídat?
Pokud vás práce datového analytika láká a chcete si výsledky své případové studie s námi projít, napište nám – rádi s vámi probereme váš přístup, pomůžeme vám interpretovat data a třeba se domluvíme i na spolupráci.
Pokud ano, ozvěte se na mail [email protected]
Očekávejte, že si spolu nejprve popovídáme na telefonu, abychom zjistili, zda jsme naladěni na stejnou vlnu. Pokud ano, následovat bude online schůzka.
Více o nás
Digitální architekti jsou odborníci v oblasti webové a datové analytiky. Pro naše klienty máme vždy připravené řešení na míru, dokážeme si poradit i s problémy, které jsme ještě nikdy neviděli, a pomáháme firmám najít a využít poklad ukrytý v datech. S klienty spolupracujeme především formou konzultací a našim hlavním cílem je vytvořit z jejich dat zdroj informací, který jim umožní porozumět trhu, získat konkurenční výhodu a podpoří růst celého businessu. Konzultaci často předchází datová příprava či analýza na naší straně. Klientům se též dlouhodobě staréme o datové sklady a analytickou infrastrukturu (Keboola, Big Query, dbt, Dataform)

