GitHub

GitHub je největší a nejpokročilejší vývojová platforma na světě, kterou v současnosti využívá více než 83 milionů vývojářů a 4 miliony organizací. Funguje již od roku 2008 a slouží zpravidla pro vytváření, dodávání a udržování softwarů svých uživatelů. Je to úložiště kódů založené na protokolu Git a pracuje převážně na open-source projektech. Zatímco Git je nástroj příkazového řádku, GitHub poskytuje webové grafické rozhraní.

Jinými slovy je GitHub chápána jako sociální síť pro programátory, kteří ji využívají pro sdílení a publikování kódů. Hlavní výhodou GitHubu je možnost ukládání verzí kódu a schopnost efektivního sdílení s kolegy. Každý má založený profil, který zahrnuje všechny Vaše příspěvky na GitHubu a profil může fungovat i jako Váš životopis. Kódy lze také komentovat a diskutovat o nich.

GitHub Copilot – využití umělé inteligence ve psaní kódů

GitHub Copilot je AI program, který navrhuje kód ve Vašem editoru. Dostupný je za 10 USD/měsíc nebo 100 USD/rok. Ověření studenti a správci populárních open source projektů jej dokonce mohou využívat zcela zdarma. Samozřejmě je možné jej zkusit díky bezplatné zkušební verzi na 60 dní.

Umělá inteligence je prostředek, který má ulehčovat práci vývojářů a tím zvyšovat jejich spokojenost. Zároveň posouvá technologický vývoj a posiluje další generaci vývojářů. S GitHub Copilotem mohou vývojáři softwarů snadněji a rychleji psát a dokončovat kódy.

Copilot byl navržen jako rozšíření editoru, který navrhuje kód v reálném čase a díky tomu se vývojáři mohou soustředit na důležitější věci – vytváření softwaru. Při psaní kódu či komentáře, Copilot navrhne další řádek kódu, ale není to jen jedno slovo nebo řádek kódu. Navrhnout může kompletní metody, standardní kód, testy celých jednotek a dokonce i složité algoritmy. V současnosti v povolených souborech je skoro 40 % kódu napsáno pomocí GitHub Copilot a to v kódovacích jazycích jako je Python.

Co tedy GitHub Copilot umožňuje vývojářům:

  • Návrhy kódování založené na AI – návrhy kódů odpovídajících kontextu projektu, rozhodnout se můžete mezi různými možnostmi, které můžete přijmout, odmítnout či upravit.
  • Používat preferovaných prostředí – integrujte GitHub Copilot s oblíbenými editory (Neovim, JetBrains IDEs, Visual Studio, Visual Studio Code)
  • Jisté kódování v nejistém prostředí – kódujte v nových jazycích či zkoušejte nové věci, které vám navrhuje Copilot.
Přejít nahoru
Scroll to Top