Pavel Košan
datová analytika & automatizace
O Pájovi
V Digitálních architektech pracuji jako datový analytik a inženýr. Kromě zpracování a analýzy dat, se věnuji také automatizaci klientských datových nebo našich firemních procesů. Tvořím datové pipelines, automatické alertingy, pomáhám při rozvoji datových skladů a dashboardů.
U architektů pracuji na analytických i technických úkolech. Z těch více technických především programuji vlastní komponenty do Kebooly a automatizační skripty v rámci google cloud functions. Dále dohlížím na cloudovou infrastrukturu (GCP), kterou pro klienty vytváříme. Občas vytvořím i komponentu/skript pro zefektivnění našich vlastních podnikových procesů.
Samozřejmě se zabývám datovou analytikou a daty obecně. Nejvíce mě baví data zkoumat a hledat v nich odpovědi k položeným otázkám. Jde vlastně o takový myšlenkový proces = spojit si, jaká data mám k dispozici a které potřebuji, co data znamenají, jak je můžu agregovat, modifikovat, spojovat, vypočítat nové hodnoty apod., abych z nich dostal kýženou odpověď v podobě přehledné vizualizace. Občas pro klienty dělám i pokročilejší analytiku, jako je například asociační analýza v rámci analýzy nákupního koše nebo prediktivní analytiku pro optimalizaci zásob.
Jak se říká “data jsou ropou dnešní doby”. Firmy které se starají o svá data a vidí v nich jejich hodnotu, mají zákonitě výhodu. Je hloupost sbírat data, jen aby ladem ležela někde v databázích a nic se s nimi nedělo i když je v nich ukrytý poklad. Díky datům firma dokáže zefektivnit své rozhodování, porozumět svým zákazníkům nebo třeba zjistit své slabiny a na ty se pak zaměřit.
Obecně v Digitálních architektech pracuji nejvíce s Verčou a Márou. Řešíme spolu většinu datových záležitostí a přemýšlíme, co s daty, které máme k dispozici můžeme udělat, abychom co nejvíce vytěžili jejich potenciál a pomohli našemu klientovi se posunout ještě více vpřed.
Oblíbené nástroje a služby
Jeden z mých oblíbených nástrojů v práci je Google Cloud, se kterým jsem se podrobněji seznámil až zde ve firmě. Pro práci s datovými transformacemi a přípravu dat do reportů používám převážně DBT. A pro vývoj skriptů a komponent hlavně Python.
Kromě toho, co používám v práci, ještě umím programovací jazyky Java a C, ale Python je u mě už nějakou dobu jednička.
Jak to celé začalo?
O Digitálních architektech jsem se dozvěděl díky reklamě, která na mě vyskočila ve vyhledávači. Podíval jsem se pak na jejich web, líbilo se mi jejich logo a blog. Také jsem si všiml, že mají otevřené pozice na stáže v datové analytice. Tak jsem to zkusil a už jsem tu zůstal.
Mimo práci studuji na Fakultě aplikovaných věd na ZČU v Plzni. Mám za sebou již bakalářské studium v oboru inženýrská informatika, a nyní studuji navazující magisterské studium v oboru softwarové a informační systémy. V rámci tohoto oboru se zaměřuji především na datové inženýrství a data science. Hodně svých univerzitních projektů směřuji na strojové učení a hluboké neuronové sítě a biomedicínská data.
Koníčky a zájmy mimo práci
Ve svém volném čase si velmi rád čtu. Čtu si jak odbornou a populárně-naučnou literaturu, tak beletrii. V rámci odborné literatury převážnou většinu mé domácí knihovny zabírají knihy z matematiky a statistiky, dat a umělé inteligence. Jestli mohu něco doporučit, tak knihu Artificial Intelligence: A Modern Approach.
Čas od času si přečtu i nějakou populárně naučnou literaturu na nejrůznější témata, od fyziky, matematiky až třeba po ekonomii (zde bych všem rád doporučil knihu Co nemůžeme poznat: Výprava na hranice vědění od uznávaného britského matematika Marcuse du Sautoye).
Z oblasti beletrie u mě vyhrává především fantasy a sci-fi (zde nemohu doporučit nic menšího než sérii Vzpomínka na zemi). Samozřejmě rád sleduji filmy a seriály. Mezi moje nejoblíbenější patří Hra o trůny a Pán prstenů.
Kromě toho všeho rád píšu příběhy, zvlášť povídky. S jednou povídkou jsem se dokonce umístil v celostátní soutěži ve psaní hororových povídek na 4. místě a vydali ji v časopisu. V současnosti mám rozepsanou i knihu, ale bohužel na ní nemám v poslední době moc čas, ale doufám, že se mi ji brzy podaří dokončit.