Pavel Košan

datová analytika & interní vývoj

O Pájovi

V Digitálních architektech pracuji jako datový analytik a částečně jako vývojář. Kromě datových transformací, vizualizací a reportů, mám na starosti vývoj vlastních komponent a starám se o správu firemního portálu. Takže často působím někde mezi analytikou a interním vývojem. 

Z toho, s čím jsem se zatím v práci u architektů setkal, mě baví tvořit zajímavé komponenty. Např. jsem vytvořil komponentu pro automatické hromadné zakládání faktur pro firemní účely. Je super, když vidím, že se moje výtvory ve firmě skutečně využívají. Tvořím také komponenty do Kebooly, abychom dokázali integrovat data z různých systémů. 

Samozřejmě mě zajímá i datová analytika a data obecně. Nejvíce mě baví data zkoumat a hledat v nich odpovědi k položeným otázkám. Jde vlastně o takový myšlenkový proces = spojit si, co data znamenají, jak je můžu agregovat, modifikovat, spojovat, vypočítat nové hodnoty apod., abych z nich dostal kýženou odpověď v podobě přehledné vizualizace.

V budoucnu bych rád do naší práce víc aplikoval mojí vášeň – umělou inteligenci. Rád bych ji do našich služeb ještě více promítl. Hodně mě tento obor zajímá a baví mě. Věnuji se jí ve škole i ve svém volném čase. Určitě by šlo vyvinout firemní produkty, které by nám následně ulehčily určité firemní procesy.

Obecně v Digitálních architektech pracuji nejvíce s Míšou a Márou. S Márou spravuju náš interní firemní portál, a s Míšou pracujeme na datových záležitostech, tzn. analýzy, reporty atd.

Oblíbené nástroje a služby

Jak se říká “data jsou ropou dnešní doby”. Firmy které se starají o svá data a vidí v nich tu hodnotu, tak mají zákonitě konkurenční výhodu. Obecně je hloupost sbírat data, jen aby ladem ležela někde v databázích. Díky datům firma dokáže zefektivnit své rozhodování, porozumět svým zákazníkům nebo třeba zjistit své slabiny a na ty se pak zaměřit.

Jeden z mých oblíbených nástrojů v práci je Keboola, se kterým jsem se seznámil až zde ve firmě. Pro práci s datovými transformacemi a přípravu dat do reportů používám převážně DBT. A pro vývoj komponent hlavně Python. 

Kromě toho, co používám v práci, ještě umím programovací jazyky Java a C, ale Python je u mě už nějakou dobu jednička. V rámci umělé inteligence pracuji s TensorFlow a scikit-learn. Určitě bych se v budoucnu chtěl více ponořit do vektorových databází. Ty mě v současnosti velice zaujaly a rád bych si je vyzkoušel.

Jak to celé začalo?

O Digitálních architektech jsem se dozvěděl díky reklamě, která na mě vyskočila ve vyhledávači. Podíval jsem se pak na jejich web, líbilo se mi jejich logo a blog. Také jsem si všiml, že mají otevřené pozice na stáže v datové analytice. Tak jsem to zkusil a teď jsem zde. ?

Mimo práci studuji na Fakultě aplikovaných věd na ZČU v Plzni. Mám za sebou již bakalářské studium v oboru inženýrská informatika, a nyní studuji navazující magisterské studium v oboru softwarové a informační systémy. Zaměřuji se na pokročilé zpracování a analýzu dat a hodně svých projektů směřuji na umělou inteligenci, zejména na hluboké neuronové sítě. 

Koníčky a zájmy mimo práci

Já mám tu ne/výhodu v tom, že se rád vzdělávám i ve svém volném čase.  Čtu si články, blogy, odborné knihy, učebnice z různých oblastí, nejčastější pak z matematiky, statistiky, AI a datové analytiky.  Krobě sebevzdělávání si rád počtu i beletrii, mezi mé nejoblíbenější žánry patří fantasy, scifi, detektivky a hororové povídky. 

Také si čas od času přečtu nějakou populárně naučnou literaturu na nejrůznější témata, od fyziky, matematiky až třeba po ekonomii. Všem bych rád doporučil knihu Co nemůžeme poznat:  Výprava na hranice vědění od uznávaného britského matematika Marcuse du Sautoye.  

Potom samozřejmě rád sleduji filmy a seriály. Kdo by neměl rád filmy a seriály? Mezi moje nejoblíbenější patří Hra o trůny a Pán prstenů.

Také rád trávím čas se svým milovaným pejskem Spongebobem, rodinou a přáteli. Zajdeme občas do kina nebo do divadla.

Kromě toho všeho rád píšu příběhy. Hodně píšu povídky, s jednou jsem se dokonce umístil v celostátní soutěži ve psaní hororových povídek na 4. místě a vydali ji v časopisu. V současnosti mám rozepsanou jednu knihu, ale bohužel na ní nemám v poslední době moc čas, ale doufám, že se mi ji brzy podaří dokončit.

Přejít nahoru