Tomáš Ondříšek

webová analytika & vizualizace

O Tomovi

V Digitální architektech se primárně věnuji webové analytice, kde se soustředím na kvantitativní a kvalitativní analýzy. Kvantitativní analýzy provádím v nástroji GA4 a kvalitativní analýzu ve Smartlooku. V kvantitativní analýze využívám tzv. uživatelské trychtýře, kde si definuji jednotlivé kroky uživatele, kterými chci aby prošel a pak sleduji, na jakých krocích uživatelé odpadávají. Následně, abych zjistil příčinu toho, proč uživatelé neprojdou danými kroky a proč tedy např. nedokončí svojí objednávku na e-shopu. Využívám k tomu Smartlook, který právě pomůže odhalit důvody a případné problémy. Tyto aktivity dělám primárně ve spolupráci s Markem a Martinem.

Optimalizace konverzí je další oblast, které se v práci věnuji. Pracuji také v Google Tag Manageru, kde nastavuji měření webu, ve kterém občas využiji své nově získané poznatky z jazyka Javascript. Zároveň jsem firemní grafik, takže se starám o všechno potřebné týkající se úpravy či nastavení firemního webu, pravidelné měsíční aktualizace pluginů a šablon, nastavení grafiky apod.

Můj hlavní cíl či snaha je poměrně jednoduchá, a to zajistit nebo vypomoc našim klientům aby jejich tržby rostly. Díky správně nastavenému měření a jeho vyhodnocení, může klient učinit takové kroky, které zefektivní fungování jeho marketingového týmu či doporučí konkrétní změny webovému týmu. Zároveň klientům poskytuji nestranný pohled na jejich web, kde jsem schopný je upozornit na chyby, úpravy či vylepšení. Všechny tyto aktivity směřují k tomu základnímu cíli – zvýšení celkových tržeb klienta.

Oblíbené nástroje a služby

Je náročné říct, který nástroj mě baví nejvíce, zatím je to ale nástroj Smartlook, což je hrozně přínosný nástroj. Slouží k realizaci kvalitativních analýz a dokáže nahrát každou jednotlivou návštěvu, každého jednotlivého návštěvníka, ať už jde z mobilu, tabletu či počítače. Je to jeden z mála nástrojů, který mi řekne, jak se uživatel na webu chová a díky tomu můžu snadno detekovat chyby na webu.

Google Tag Manager je nástroj na měření událostí na webu, ve kterém využívám javascriptové kódy. GTM pošle události do Google Analytics 4, který je další z mých používaných nástrojů. V GA4 si chválím hlavně jejich uživatelské trychtýře a fakt, že dokáže do Google Data Studio vytáhnout hodnotné informace o aktivitách uživatele na webu.

Vyloženě rád pracuji s tabulkami, proto je za mě Google Sheets nejlepší. Umožňují mi vytvářet grafy, makra, filtrovat data, vizualizovat data, lze do nich napojit Apps Script (který se současně učím) a mnoho dalších hacků, které výrazně ulehčí mojí práci. V neposlední řadě se jedná o Looker studio (dříve Google Data Studio), který slouží k pokročilým vizualizacím dat a kde lze vytvářet komplexní dashboardy i za pomocí SQL jazyka.

Jak to celé začalo?

Ještě před architektama jsem pracoval ve financích a ve volném čase jsem působil jako freelance webdesigner. Práce ve financích mi nevyhovovala a chtěl jsem se zaměřit více směrem webového designéra a proto jsem začal uvažovat o změně. Oslovil mě Jiřík na LinkedInu a následně jsme společně s ním a Markem realizovali několik sympatických hovorů. Naše spolupráce začala v dubnu 2022, líbila se mi jejich firemní pohoda, svoboda a možnost se více realizovat. Prakticky v první vteřině, co jsem uviděl Jiříkovu zprávu na LinkedInu jsem věděl, že přecházím ? . A tak jsem přešel od financí k webovým analytikům.

Koníčky a zájmy mimo práci

Když zrovna nedělám weby, tak drtivou většinu volného času trávím sledováním filmů a seriálů. Nejoblíbenější žánry, které preferuji, jsou témata kolem postapokalyptických, katastrofických a zombie příběhů. Hodně pozitivní, já vím ?. 

Můj zájem budí rovněž politické debaty. Rád mám přehled o politických a ekonomických novinkách.

Občas si s kamarády zahrajeme nějaké počítačové hry, např. Age of Empires. Čas od času si zahraju i Star Wars, ale obecně hraní na počítači či telefonu nepatří mezi moje nejoblíbenější aktivity.

Vaření také není úplně můj koníček, ale jakmile mám možnost použít hodně chilli, tak je to hned můj nejoblíbenější hobby. Poslední koníček, který jsem ještě nezmínil je focení, kdy občas chodím fotit. Mezi moje oblíbené focení patří focení stylu makra, dlouhá expozice, nočních fotek a vody.

Nejvíce lásky si ale zaslouží moje dvě kočky, které mi jsou nejlepšími společnicemi.

Přejít nahoru